Kurt ve Leylek

Zamanın birinde, bir kurt yakaladığı balığı yerken boğazına balığın kılçığı batmış. Bir çok yol denemiş kılçığı çıkartmak için fakat bir türlü çıkartamamış.

Ormanda yaşayan diğer hayvanlardan yardım istemiş ama kimse ona yardımcı olamamış. Herkes kurdun haline çok üzülmüş. Kurdun haline üzülen maymun:

” Boğazındaki kılçığı ancak uzun gagası olan bir hayvan çıkartabilir, en uzun gagalı hayvan da leylektir. İstersen ondan yardım isteyebilirsin sana yardım edecektir.”

Kurt düşünmüş, maymunun söylediği şey mantıklı gelmiş ve hemen bir leyleğin yanına gitmiş.

Kurt:

” Yardımına çok ihtiyacım var. Boğazıma bir balığın kılçığı takıldı, çıkarmak için çok uğraştım ama çıkaramadım. Uzun gaganla çıkarmama yardım eder misin? Yardım edersen sana bir ömür minnettar olurum” demiş.

Kurdun haline acıyan leylek yardım etmeye karar vermiş ve kurttan ağzını açmasını istemiş. Gagasını kurdun ağzına sokarak kılçığı çıkartabilmiş. Kurt, kılçıktan kurtulmuş ve ardına bakmadan ormana doğru yürümeye başlamış.

Leylek:

– “O kadar uğraşmana rağmen çıkartamadığın kılçığı hemen çıkardım ve sen bana teşekkür etmeden gidiyorsun, bana bir teşekkür borcun var” demiş.

Kurt, leyleğe dönerek :

“Sen benim ağzıma kafanı soktun ona rağmen sana bir şey yapmadım, şuan hayatta olduğuna dua et.” diye cevap vermiş.

Leylek:


“Bence sen bana teşekkür etmelisin. Çünkü isteseydim boğazını gagamla kopartabilirdim ve sen hayatta olmazdın.”
Kurt düşünmüş ve leyleğin haklı olduğunu anlamış ve yardım ettiği için teşekkür etmiş.

🙂

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments