Minik Serçe

Günlerden bir gün çok güzel bir kasabada yaşayan iki arkadaş varmış. Bu arkadaşlardan erkek olanın ismi Berk, kız olanın ismi ise Pelin’miş.

Bu iki arkadaş çok iyi anlaşıyorlarmış fakat birbirlerinden çok farklılarmış. Berk, hiç kitap okumayı sevmez, vaktini hep televizyon başında geçirir, sürekli bilgisayarda oyun oynarmış. Pelin ise zamanını iyi değerlendirir, bazen ders çalışır, sık sık kitap okur ve vakit bulduğunda da arkadaşlarıyla oyun oynarmış.

Bir gün bu iki arkadaş oyun oynamak için sözleşmişler ve yolun sonundaki parka gitmeye karar vermişler. Park, yemyeşil çimen ve ağaçlarla çevrilmiş çok güzel bir parkmış. Beraber oyun oynamaya başladıktan sonra serhat bir ağacın tepesinde ki serçeyi fark etmiş ve cebinden sapanını çıkarttığı gibi Serçe’ye doğru fırlatmış ve Serçe’yi vurmuş.

Zavallı küçük Serçe hemencecik yere düşmüş. Tüm bu olanları gören Pelin ve Berk koşarak minik Serçe’nin yanına koşmuşlar.
Serçeyi Berk’in vurduğunu anlayan Pelin kızarak;

-Ne istedin zavallı kuştan, vurdun da eline geçen ne oldu? diye sormuş.

Hatasını anlayan Berk ise hiç bir cevap verememiş. Zavallı serçe kanadından vurulmuş, kanadı kırılmış. Pelin elinde ki yaralı kuşu nasıl iyileştirebileceğini düşünmüş ve koşarak oradan uzaklaşmış. Annesinden yardım alarak zavallı serçenin kanadını sarmış ve bir kutunun içine koymuş. İyileşmesi için ona bakıyor, yemeğini, suyunu veriyormuş.

Pelin Serçenin iyileşmesini beklerken, Berk ise yaptığı yanlışın farkına varmıştı. Bir kere değil bin kere pişman olmuştu.
Aradan 10 gün kadar geçmiş, artık yaralı serçenin kanadı iyileşmiş hatta evin içinde uçma denemeleri bile yapıyormuş. Serçe sürekli Pelin’nin yanına geliyor, onun eline omuzuna konuyor, adeta ona teşekkür ediyormuş. Bir kaç gün böyle geçmiş. Artık Serçe tam iyileşmiş. Pelin onun tam iyileştiğini ve artık onun dışarıya yuvasına dönmesi gerektiğini düşünüp, Berk ile birlikte tekrar o parka gidip, Serçeyi dışarı bırakmışlar.

Serçecik uçup gitmiş, Pelin ise kuşun arkasından bakakalmış. Serçe uçmuş uçmuş ve sonra gözden kaybolmuş. Bütün olan biteni izleyen Berk ise hayvanların bizim dostumuz olduğunu, hiçbir hayvana zarar vermememiz gerektiğini iyice anlamış. Sonrasında kendine söz vermiş ve bir daha hiç bir hayvana zarar vermemiş.

3.3 4 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments